صبر و ظفر هر دو دوستان قديمند /// بر اثر صبـــــــر نوبت ظفر آيد (سعدی شیرازی)

اصول چاپ دیجیتال

0نظرات توسط

برای انجام فرایند چاپ به روشی مطلوب ، دانستن و رعایت نکات بسیاری حائز اهمیت است . باید به خوبی به تمام گزینه های موجود مسلط باشید . از این رو ، در تکمیل مباحث گذشته ، در این نوشته قصد داریم به موضوعاتی از قبیل استفاده از مرکب های مونوکروم ویژه ، نرم افزار ها و درایورهای تخصصی و چاپگر های تخصصی بپردازیم . موضوع پایانی نیز به چاپ کارت اختصاص دارد.

تصویر برداری

RGB>Hue/Sat>LAB

در یک تصویر مسطح رنگی باز ، با استفاده از تنظیمات گفته شده یک لایه تنظیم جدید Hue/Saturation بسازید :۱۸۰ – – Hue ، ۱۰۰ – – Saturation ، ۱۰۰ + – Lightness و Mode – Saturation سپس تصویر را به مُد LAB تبدیل کنید (Image>mode>Lab Color).

سپس ، منوی Channels را باز کنید و با حذف رنگ های مورد نظر ، از شر آن ها خلاص شوید . با انجام این کار ، شما به سرعت به تصویر مورد نظرتان دست می یابید. در مرحله آخر ، طیف رنگ را به طیف رنگی خاکستری تبدیل کنید و تصویرتان را به چاپ برسانید .

 

استفاده از مرکب های مونوکروم ویژه

یکی از پیشرفت های به دست آمده در دنیای چاپ دیجیتال تصاویر سیاه و سفید ، بهبود مرکب های مونوکرومیک است که به تدریج جایگزین مرکب های رنگی در چاپگر های جوهر افشان می شوند . در این قسمت ، چاپگر به رنگ کاری که باید چاپ کند می اندیشد ، اما مرکب هایی که از آن خارج می شوند همگی سایه هایی از مرکب مشکی یا غلظت های متفاوتی از رنگ خاکستری هستند .

دیوید تویی (David Tobie) ، متخصص در امور چاپ دیجیتال می گوید :«با توجه به نیاز های عکاس ، یک مرکب خاکستری چهارتنی (quad tone) یا شش تنی (hextone) یا ته زمینه ای از هر کدام از این رنگ ها ، می تواند انتخاب خوبی باشد . اما اگر هزینه خرید این مرکب ها بالاست ، به دانش خاصی برای استفاده از آنها نیاز است. »

یکی از کارهایی که چاپگران در خصوص استفاده از این مرکب های خاص انجام می دهند ، تخصیص هر چاپگر به یک کار مخصوص است . بدین ترتیب ، آنها نیاز ندارند که به طور مداوم مرکب های رنگی و مونوکروم را جا به جا کنند . چون این کار باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار و به هدر رفتن مرکب می شود .

اختصاص یک چاپگر جداگانه برای چاپ تصاویر سیاه و سفید را فقط در مورد چاپگر های جوهر افشان رومیزی می توان انجام داد و در مورد چاپگر های وایدفرست ، این کار با هزینه هنگفتی همراه است .

 

استفاده از نرم افزار و درایورهای تخصصی

بسیاری از تصاویر دیجیتالی سیاه و سفید با کیفیت بالا که امروز تولید می شوند ، نتیجه ریپ ها یا درایورهای تخصصی و ویژه چاپگر ها هستند . بعضی از پر کاربردترین این ریپ ها یا درایور ها عبارتند از :

 

Image Print (color Byte) , InKjet Control / Open Printmaker

و Pixel Prxasso , Quad Tone RIP , Studio Print

 

استفاده از چاپگر های تخصصی و ویژه

چاپگر های غیر جوهرافشان ، ویژگی های خاص خودشان را در چاپ مونوکروم دارند . توبی در این باره ، این چنین توضیح می دهد :«در چاپگر های Light jets , Lambdas , Frontiers و دیگر دستگاه های تصویر سازی دیجیتال مشابه ، ترفند کار چاپ سیاه و سفید ، در یک نکته نهفته است : در اختیار داشتن یک پروفایل رنگی دقیق برای دستگاه مورد نظر و ویرایش پروفایل در صورت لزوم . در مرحله بعد ، شما پیش از ارسال تصاویر برای چاپ ، پروفایل مورد نظر را در تصاویرتان به کار میبندید . »

روش جوهرافشان ، تنها راه چاپ دیجیتالی سیاه و سفید نیست ، اما هم اکنون پر کاربردترین روش است . استفاده از تنظیمات Hue/saturation و مد LAB یکی دیگر از تکنیک های تبدیلی مونوکروم است.

 

سیستم های منوکرومیک تلفیقی

چاپکاران دیجیتال ، معمولا برای چاپ سیاه و سفید ، تکنیک ها مختلفی را به کار می بندند . به عنوان مثال ، سیستم پیزوگرافی BWICC متعلق به جون کن (Jon Cone) است که از چندین مرکب مونوکرومیک (piezo Tones) و پروفایل پیزوگرافی ICC بر روی CD – ROM استفاده می کند .

سیستم چاپ سیاه و سفید Daylight DarK room که متعلق به لایزون (Lyson) است ، سیستم های زیر را در خود گنجانده است : مرکب های Quad Black در قالب کارتریج و در قالب مخزن تغذیه نرم افزار درایور چاپگر تحت لیسانس Bow Haus ، گستره وسایل و ابزار جوهرافشان Lyson Darkroom ، مجموعه ای از کارتریج های پاک کننده برای زدودن مرکب های رنگی استاندارد از چاپ ، و اسپری محافظ Lyson Print Guard یکی دیگر از سیستم ها ، ترکیبی از مرکب های Sundance Septone و نرم افزار ریپ Pixel Pixasso R9 است . این سیستم ، گسترده وسیعی از درجه های رنگی را با استفاده از تنظیمات ساده نرم افزار فراهم می آورد.

 

آن سوی دیجیتال

امروزه ، تصویر سازان در قالب های مختلفی از جمله کارت ها ، کتاب ها ، پوستر ها و غیره ، چاپ دیجیتال را تجربه می کنند .

 

کارت ها ، کتاب ها و اسناد

چاپ بر روی کاغذ ، می تواند صورت های مختلفی داشته باشد :

کارت ها

به راحتی می توان کارت های تبلیغاتی ، تبریک ، یادداشت و غیره را با استفاده از چاپگرهای جوهرافشان یا لیزری چاپ کرد . دو روش اصلی برای تهیه و تولید این گونه کارت ها وجود دارد : ۱) یک تصویر کوچک دلخواه را چاپ کنید و آن را روی صفحه بیرونی کارت مورد نظرتان بچسبانید یا ۲) چاپ تصویر مورد نظرتان را به طور مستقیم بر روی فضاهای خالی کارت انجام دهید .

یکی از عکاسان و چاپکاران به نام جیمز ریپس (James Respess) ، کارت هایی برای مشتریان خود ارسال می کند که یک تصویر چاپی زیبا بر روی آنها چسبانده شده است . او در توضیح کار خود می گوید :«من این کار را تنها برای رضایت خاطر مشتریان انجام میدهم . من همیشه برای کسانی که کارهایم را خریداری می کنند یک کارت ارسال میکنم تا بدین وسیله از آنها تشکر نمایم و آن ها را در جریان کار های آتی ام قرار دهم .»

برای دومین روش یعنی «چاپ کارت به صورت مستقیم» ، منابع موثق بسیاری وجود دارد . به عنوان مثال شرکت Art Z سه خط جداگانه تولید برای کارت های چاپی جوهرافشان دارد . این شرکت از کارت های Entrada Fine Art استفاده می کند که امکان چاپ بر هر دو طرف آن وجود دارد . این کارت ها در سه اندازه مختلف عرضه می شوند و پاکت هایی که برای آن ها عرضه می شوند عاری از کلر بوده و PH آنها خنثی است.

و گزینه آخر برای تهیه و تولید کارت های تبریک و غیره ، استفاده از یک سرویس چاپی خارجی است . این گزینه ، زمانی اهمیت فوق العاده ای می یابد که مقدار و میزان کار بالا باشد .

یکی از چاپکاران به نام جان استینمن (Jan Steinman) کارت های لیزری رنگی عرضه می کند که هزینه آن ارزان تر از کارت های جوهرافشان می شود . و یا اندی وُلمن (Andy Wollman) از انتشارات (Century) کارت های یادداشت را بر روی کاغذ های ۱۰۰% پنبه ای با لبه های صاف را در دستگاه های افست دیجیتال به چاپ می رساند. او همچنین به صورت آنلاین پذیرای سفارشات است و کارت ها را در اندازه های مختلفی تولید می کند .

لینک کوتاه این مطلب مناسب جهت ارسال به دیگران: https://chapkhane.net/ZobLq

About the author

مطالب مرتبط

xaar

کرییج XAAR

شرح مین برد xaar 128 دستگاه زار تشکیل شده از...

ار پرینتر

مراقبت از دستگاه پرینتر

مراقبت از دستگاه پرینتر آخرین تحقیقات منحصراً چاپگر جوهرافشان را...

cncc

اجزای اصلی ماشین های cnc

اجزای اصلی ماشین های cnc برنامه ماشین-واحد کنترل ماشین-نرم افزار...

نظر خودتان را در این قسمت قرار دهید

راهنمای خرید دستگاه حکاکی و برش لیزری
راهنمای خرید دستگاه چاپ بنر