صبر و ظفر هر دو دوستان قديمند /// بر اثر صبـــــــر نوبت ظفر آيد (سعدی شیرازی)

چاپ ۴ بعدی در آینده ای نزدیک

0نظرات توسط

در حالیکه هنوز مفهوم چاپ ۳ بعدی برای بسیاری از افراد پدیده اعجاب آوری محسوب می شود و برخی از افراد در درک جایگاه این مقوله در صنعت چاپ با چالش رو برو می شوند مفهوم جدید تری تحت عنوان «چاپ ۴ بعدی» در این صنعت وارد می شود .


 

تصور کنید زندگی چقدر جذاب خواهد شد زمانی که لوله های آب شهری متناسب با حجم آبی که درون آنها جاری است ، قطر خود را افزایش / کاهش دهند . مثال دیگر آن است که یک کانتینر حمل بار (کتی) بتواند متناسب با میزان بار ظرفیت / گنجایش خود را تغییر دهد .

این ها مثال هایی است از دنیای چاپ ۴ بعدی که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت . مفهوم چاپ ۴ بعدی برای نخستین بار از سوی Skylar Tibbits from the MIT Self-assembly lab مطرح شد . در حقیقت چاپ ۴ بعدی را می توان بدین صورت تعریف کرد : «فرآیند چاپ ۳ بعدی با استفاده از مواد قابل برنامه نویسی».

در حقیقت چلپ ۴ بعدی این قابلیت را داراست که بتواند خود را مونتاژ نماید (self-assembly) یا فرمت خود را تغییر دهد درجهت هماهنگی با آیتم هایی که قرار است چاپ شوند . جنبش چاپ ۴ بعدی با همکاری self-Assembly lab at MIT و Stratasy and Autodesk آغاز شد .

Tibbits سه مؤلفه اصلی برای چاپ ۴ بعدی در نظر می گیرد :

۱٫دستگاه

۲٫مواد

۳٫برنامه هندسی

به منظور تولید یک آیتم بایستی با ترکیبی از مواد مختلف چاپ شود . بدین معنا که درچاپ این آیتم بایستی هم از مواد قابل انعطاف (قابل برنامه نویسی) و هم از مواد غیر قابل انعطاف استفاده کرد (بهره گرفت) .

Autodesk برنامه هندسی ویژه ای طراحی کرده که cybog project نامیده می شود و نقشی بسیار حیاتی در خود مونتاژی (self-assembly) ایفا می کند . به عبارت دیگر ، project cyborg نرم افزاری است که به کاربر این اختیار و توان را می دهد تا برنامه ها طراحی مورد نیاز حوزه تخصصی خود را ایجاد نماید . (از طراحی مهندسی بسته بندی گرفته تا خود مونتاژی در human scale) مفهوم خود مونتاژی Self-assembly در human پایه و اساس چاپ ۴ بعدی را تشکیل می دهد . شباهت های بسیاری میان حوزه های گوناگون self-assembly وجود دارد . (مثلا تکنیک هایی که در سطح مولکولی به کار گرفته می شود هم انند تکنیک هایی است که در ساخت و تأسیسات مورد استفاده قرار می گیرد).

Floren Mazzoldi عضو تیم تحقیقاتی Autodesk توضیح می دهد که چاپ ۴ بعدی در هر مقیاسی با مفهوم Folding material در مقیاس بزرگ فعالیت می کند یا در حوزه floding  در مقیاس نانو ، چیزی که شما تولید میکنید بعد ها قادر است فرم (شکل) خود را تغییر دهد.

Stratasy تولید کننده بزرگ تجهیزات چاپ ۳ بعدی ، دانش ، مهارت و تجربه خود را در زمینه دستگاه ها و مواد مصرفی به اشتراک می گذارد در حقیقت پروژه چاپ ۴ بعدی Tibbit با بکارگیری تکنولوژی چاپ ۳ بعدی stratasy امکان پذیر شد .

انرژی ای که برای این پروسه به کار گرفته می شود از یک طیف وسیعی برخوردار است از این انرژی برای تغییر فرم (شکل) آیتم چاپ شده ۴ بعدی استفاده می شود . آزمایشات متعددی با آب / حرارت / مغناطیس / حرکت به عنوان تأمین کننده انرژی انجام گرفته است .

Mazzoldi به این حقیقت اشاره دارد که اگرچه بکارگیری چاپ ۴ بعدی در سطح مولکولی با ویروس های مختلف و DNA جزء اولین کارکردهای مهم این پدیده محسوب می شود . بکارگیری این نوع چاپ (چاپ ۴ بعدی) در حوزه لوازم خانگی نیز از جذابیت خاصی برخوردار است.

تعجب نکنید این رویایی است که با بکارگیری چاپ ۴ بعدی به واقعیت تبدیل شده است. یکی از نکات جالب و هیجان انگیز درباره چاپ ۴ بعدی تولید آیتمی است که قابل برنامه نویسی باشد. بدین معنا که برای تغییر شکل نیازی به سنسورها / تراشه ها / سیم ها / موتور ها نداشته باشد.

زمانی که این پروسه بهتر و کامل تر شد . این فرصت برای ما فراهم آورده می شود تا با استفاده ها و کاربرد های بی پایان چاپ ۴ بعدی باندیشیم.

اگر چه انتظار نمی رود چاپ ۴ بعدی ظرف ده سال آینده به یک تولید مصرفی (در حد انبوه) برسد ، این انتظار را می توان داشت که این پدیده تحولی بزرگ در بسیاری از صنایع ایجاد کند. (با این حال یک سوال جدی در ذهن شکل می گیرد و آن ، این است که آیا این احتمالات / فرضیه ها / پیش بینی ها / در حد یک وهم و خیال باقی می مانند یا همگی تبدیل به واقعیت خواهند شد ؟)

آیا تا بحال به این قضیه اندیشیده اید که چاپ ۴ بعدی موجب چه تحولاتی در زمینه تخصصی شما در آینده ای نزدیک خواهد شد ؟ اگر این مقاله به اندازه کافی حس کنجکاوی شما را (در این زمینه) برانگیخته فرصت را از دست ندهید و د اولین فرصت از ویدئویی که با موضوع «ظهور چاپ ۴ بعدی» توسط شرکت skylar Tibbit تهیه شده دیدن فرمایید.

لینک کوتاه این مطلب مناسب جهت ارسال به دیگران: https://chapkhane.net/el6Ea

About the author

مطالب مرتبط

ابعاد استاندارد کاغذ

Standard Paper Cuts:  Code Size (mm) Code Size (mm) Code...

sab

ساب تانک دستگاه چاپ بنر

ساب تانک یا همان مخزن ثانویه مرکب که وظیفه آن...

cnc

تبلیغات چاپی کار آمد

تبلیغات چاپی وسیله ای موثر و مقرون به صرفه است...

نظر خودتان را در این قسمت قرار دهید

راهنمای خرید دستگاه حکاکی و برش لیزری
راهنمای خرید دستگاه چاپ بنر