ماشین آلات صنایع چوب و mdf مبین تک

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی

فاکتور های اصلی در خرید دستگاه CNC چوب

آنچه در بالا بدان اشاره کردیم خلاصه ای از فاکتور های کلی قبل از خرید دستگاه سی ان سی چوب بوده اند . در ذیل مطالب فوق را تعمیم می دهیم و کمی بیشتر به جزییات وارد می شویم /.

۱- نیروی انسانی طراح و اپراتور (قبل از خرید فکر طراح و اپراتور را بکنید وگرنه هر روز دچار مشکل خواهید شد.)

۲- نوع و قدرت موتورهای فرمان (سروو موتور یا استپر موتور) (سروو موتور دقت و قیمت بالاتری دارد ولی می ارزد. استپرموتور تکنولوژی فدیمی ست و برای کارهای حرفه ای و سه بعدی اصلا پیشنهاد نمیشود. قدرت موتورها را هم به تناسب کار انتخاب کنید. مثلا برای cnc چوب ۸۰*۱۲۰ سانتیمتر ، قدرت ۴۰۰ وات مناسب است. همچنین استفاده از موتور ترمزدار برای محور z توصیه میشود.)

۳- مارک موتورهای فرمان (در ایران موتورهای دلتا ، پاناسونیک و مکاپیون جواب داده اند و پشتیبانی دارند. انتخاب مارک سرووموتور یکی از پارمترهای اصلی ماشین ساز cnc ست. )
۴- ابعاد ماشین (x y z و محورهای دیگر) (ابعاد قطعه کار را در حداکثر احتمالات در نظر بگیرید. چون ارتقای کورس محورهای دستگاه عملا امکان پذیر نیست و ارزش اقتصادی ندارد.)

۵- نوع اسپیندل (ساده ، تول چنج) (اگر قطعاتتان تعویض ابزار زیادی دارد از اسپیندل تول چنج استفاده کنید.)
۶- سرعت اسپیندل (با توجه به نوع کار) (معمولا برای چوب ۲۴۰۰۰ دور، سنگ ۱۸۰۰۰، طلا ۳۶۰۰۰ دور)

۷- قدرت اسپیندل (با توجه به نوع کار) (معمولا برای چوب ۳ کیلووات، سنگ ۶ کیلووات، طلا ۱٫۵ کیلووات)

۸- سیستم خنک کننده : به طور کلی به انواع آب خنک و هوا خنک تقسیم بندی می شوند . آب خنک صدای کمتری دارد و هوا خنک به نسبت صدای بیشتری تولید می کند ولی هوا خنک استهلاک کمتری نسبت به اسپیندل های آب خنک داشته و از قیمت بیشتری برخوردار هستند /.

۹- سیستم محورها (بالسکرو ، دنده و شانه) (البته بالسکرو بهتر است ولی در طول زیاد جواب نمیدهد. سیستم محورهای چتری و پیچ و مهره ای ساده اصلا تهیه نکنیدکه سریعا به مشکل برمیخورید.)

۱۰- سیستم فرمان (کنترلر ، کامپیوتر)
۱۱- حجم دستگاه و تناسب آن با فضای کارگاه(درب ورودی،محل استقرار دستگاه و متعلقات پیش بینی شود)

۱۲- فیکسچر نگهدارنده قطعه (قدرت فیکسچر و سرعت باز و بسته کردن قطعه مهم است. فیکسچرهای مکشی (وکیوم) سرعت تغویض قطعه را بالا میبرند.)

۱۳- روش جمع آوری براده های ماشین کاری (در ماشین های cnc طلا خیلی مهم است. در cnc چوب همه نقش به سزایی در کاهش آلودگی دارد. در کار سنگ هم بازیافن آب اهمیت زیادی دارد.)

۱۴- سیستم خنک کننده ابزار و مواد آن (عدم آسیب رسانی خنک کننده ی ابزار به قطعه کار دقت شود. همچنین برخی از ماشین سازان رعایت نمیکنند و خنک کننده به اسپیندل آسیب میزند.)

۱۵- آلودگی صوتی دستگاه (بیشتر آلودگی صوتی از اسپیندل هوا خنک است. آب خنک ها سر و صدا ندارند.)

۱۶- نوع ابزار مصرفی و روش تامین (پیش بینی موجود بودن ابزار مورد نظر در بازار اهمیت زیادی دارد.)

۱۷- گارانتی و خدمات (خرید دستگاه cnc بدون بدون گارانتی و خدمات یک ریسک بزرگ است. توصیه میشود موارد شامل گارانتی شفاف گردد. مثلا لوازم برقی و اسپیندل و سروو ها و سیستم فرمان مشمول گارانتی گردد. مهم است، مسئولیت قطعات کم کیفیت برقی هم برعهده ی ماشین ساز است.)

۱۸- اعتبار فروشنده یا سازنده دستگاه (برای خرید cnc به اعتبار و خوش نامی فروشنده هم دقت کنید.)
۱۹- قیمت و نحوه تسویه حساب (اهمیت قیمت و روش پرداخت هم که نیاز به گفتن من ندارد. فقط دقت کنید مبلغی را برای بعد از تحویل و راه اندازی باقی بگذارید.)
۲۰- ایمنی اپراتوری و تعمیرات دستگاه (دستگاه ایمن تابلو برق ایمن دارد و در مقابل تنش های احتمالی و اشتباهات اپراتور حساس نیست. همچنین دقت کنید که دستورالعمل های ایمنی هم داشته باشد.)

لینک کوتاه این مطلب مناسب جهت ارسال به دیگران: https://chapkhane.net/rWnPi

راهنمای خرید دستگاه پرس وکیوم

نکات مهم در خرید دستگاه پرس وکیوم :

۱- وزن دستگاه : فاکتور وزن در هنگام خرید دستگاه های پرس وکیوم اهمیت بسزایی در مبحث حمل و نقل دارد ، ولی در مواقعی که دستگاه به صورت خالص از فولاد ساخته می شود . اصول مهندسی لازم جهت مقاو مت قسمت های مختلف دستگاه می بایست رعایت شود .

۲- ابعاد میز کار و حجم دستگاه برای ورود به کارگاه تان: در بحث خرید پرس های وکیوم و ماشین آلات سی ان سی چوب بسته به مکان و جایی که در کارگاه خود برای دستگاه مربوطه در نظر گرفته اید می توان در خرید بهتر و به صرفه تری داشت .

۳-ماکزیمم ضخامت پرسی که با mm نمابرش داده میشود.

۴- قدرت دستگاه که با فاکتور kw نمایش داده می شود.

۵- فشار وکیوم که بصورت mpa نمایش داده می شود.

۶- باید در نظر داشته باشید که دستگاه بتواند انواع روکش ها را پشتیبانی کند ( روکش های PVC و PET و PP و … ).البته این موضوع بیشتربه پولی که برای خرید دستگاه می پردازد بستگی دارد.

۷- دستگاه باید روی هر سطحی ( چه ابزار خورده و چه صاف ) عمل کند و این ازمزیت های اصلی دستگاه است.

۸- دستگاهی که مصرف برق کمتری دارد مسلماً دستگاه بهتری است.

پرس وکیوم ممبران آسانسوری
پرس وکیوم آسانسوری
۹- سرعت دستگاه هر چه بالاترباشد بهتراست

۱۰ – اکثر دستگاه ها برای شروع کار نیاز به پیش گرما‍ش و یا به اصطلاح آماده سازی کار دارند.دستگاهی بهتراست که نیاز به پیش گرما‍ش آن حداقل باشد.

۱۱-اینکه مبتوانید بصورت دستی ( غیراتوماتیک) با دستگاه کار کنید نیزازمزیت دستگاه های پرس وکیوم خوب است.

۱۲- دستگاه پرس وکیوم هرچه ارتفاع بیشتری را پشتیبانی کند بهتر است.

۱۳- قالبلیت خم ام دی اف نیز یکی دیگر از آپشن های دستگاه های پرس وکیوم می باشد . لذا در هنگام خرید به این مبحث نیز توجه داشته باشید

۱۴ – توجه به امر پشتیبانی کردن دستگاه پرس وکیوم از برق ۳ فاز یا تک فاز بسته به محلی که کارگاه شما در آن ناحیه وجود دارد از اولویت های خرید دستگاه وکیوم چوب می باشد .

۱۵- اهمیت کیفیت کار خروجی دستگاه پرس وکیوم امری است که بر کسی پوشیده نیست . لذا قبل از خرید دستگاه های پرس وکیوم حتما با کسی که قبلا از این نوع ماشین آلات استفاده کرده مشورت کنید . و یا خودتان سعی کنید با دستگاه کار کنید ، یا حداقل اپراتور شرکت تولید کننده دستگاه وکیوم در حضور شما قطعاتی را به صورت آطما

روکش کردن درهای کابینت پس از تراش در توسط دستگاه سی ان سی
روکش کردن انواع قطعات ساخته شده از MDF پس از برش با دستگاه سی ان سی (مانند قطعات تشکیل دهنده یک میز کامپیوتر، یک ست تخت خواب، یک کمد ساخته شده از ام دی اف یا غیره)
روکش کردن درهایی از جنس ام دی اف، پس از ساخت در از ام دی اف خام
روکش کردن قطعات خام MDF
روکش کردن هر نوع محصول ساخته شده ازMDF
خم چوب و ام دی اف
روکش کردن ام دی اف با پارچه ، چرم ، پاکسی و انواع رو کش های مصنوعی و طبیعی
روش کار دستگاه های پرس وکیوم ممبران یا روکش پی وی سی..

– مالیدن چسب مخصوص بر روی سطح قطعه
– کشیدن لایه PVC (لایه نازک چوب و …) بر روی سطح قطعه
– قرار دادن قطعه روکش خورده داخل دستگاه
– گرم کردن و چسباندن لایه از طریق ایجاد خلا در دستگاه

روکش های مورد استفاده در دستگاه های پرس وکیوم ممبران یا پرس وکیوم چوب و ام دی اف

– روکش از جنس PVC
– روکش چرمی
– روکش کاغذی
– روکش ناز چوبی
دستگاه پرس وکیوم ممبران یا پرس وکیوم در ابعاد مختلف و به صورت تک میزه و دومیزه ، سه میزه ، آسانسوری و صندوقی ، ریلی و واگنی قابل ارائه هستند.

لینک کوتاه این مطلب مناسب جهت ارسال به دیگران: https://chapkhane.net/rWnPi